XXVIII Spotkanie Opłatkowe Solidarności Oświatowej
<<< Zdjęcia - Aldona Akwarska - Stanisz
Audycje radiowe:
Odznaki dla nauczycieli (Radio VIA)
Rozmowa z Ryszardem Proksą (Radio VIA)
Jak co roku już od 28 lat, członkowie NSZZ „Solidarności” Oświatowej z regionu rzeszowskiego i zaproszeni goście spotkali się na Spotkaniu Opłatkowym w Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie, którego organizatorem była Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie. W miłej i rodzinnej atmosferze, jeszcze w bożonarodzeniowym klimacie, w dniu 13 stycznia 2018 roku 230 osób spotkało się, aby kolędować, połamać się opłatkiem i złożyć sobie noworoczne życzenia.
Wśród zaproszonych gości byli: Ksiądz Biskup Jan Wątroba, podkarpaccy posłowie: Wojciech Buczak i Krystyna Wróblewska, ks. prałat Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. dr. Janusz Podlaszczak – Diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Ryszard Proksa Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Waldemar Szumny przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, Jerzy Cypryś Przewodniczący Sejmiku Podkarpackiego, Wicestarosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego – Bernadeta Frysztak, przedstawiciel Prezydenta Miasta Rzeszowa Henryk Wolicki, Mirosław Kwaśniak – Przewodniczący Komisji Edukacji i Radny Miasta Rzeszowa, Roman Jakim – Przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego, członkowie Solidarności tj.: dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni placówek oświatowych, emeryci, sympatycy „Solidarności” oraz uczniowie. Spotkanie stało się też okazją do podsumowań minionego roku i wręczenia Srebrnych Odznak Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zasłużonym członkom, a byli to: Lucyna Grzędzicka – Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3 w Rz., Bożena Gniewek – Szkoła Podstawowa nr 11 w Rz., Małgorzata Król – Szkoła Podstawowa w Nosówce, Józef Stalec – Zespół Szkół Technicznych w Rz., Alina Kaszowska – Zespół Szkół Spożywczych w Rz., Renata Foruna – Zespół Szkół w Malawie, Piotr Bojda – Szkoła Podstawowa Nr 21 w Rz., Barbara Mirowska – Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 9 w Rz., Agata Kurek-Amarowicz – Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 5 w Rz., Marcin Purgacz – Zespół Szkół Gospodarczych w Rz., Maria Sroka – Szkoła Podstawowa w Racławówce, Mariola Niemczyk –Zespół Szkół nr 1 w Rz., Damian Strączyk – Zespół Szkół Ekonomicznych w Rz. Odznaczeni zostali dodatkowo nagrodzeni dużymi brawami.
Bogusława Buda Przewodnicząca Oświatowej Solidarności w Rzeszowie i regionie rzeszowskim w swoim wystąpieniu podziękowała zebranym za tak liczne przybycie i chęć spotkania się w świątecznym charakterze. Podsumowując ubiegły rok zauważyła, że należał do trudnych i podkreśliła, że nie jesteśmy usatysfakcjonowani, jeśli chodzi o wprowadzone zmiany w ustawach „Prawo oświatowe” i „O finansowaniu zadań oświatowych”. Dlatego też były prowadzone akcje z pismami do posłów i senatorów. B. Buda podziękowała za bardzo dobrą współpracę z organami prowadzącymi, dyrektorami i przewodniczącymi Komisji Kół z regionu rzeszowskiego przy opiniowaniu arkuszy organizacji pracy szkół oraz przy aneksach. Nauczyciele nie stracili pracy, powstały nowe miejsca pracy, ale uciążliwością jest praca w kilku szkołach i mamy nadzieję, że ta sytuacja będzie się poprawiać. Przewodnicząca poinformowała, że oprócz pracy typowo związkowej, jaką przewiduje ustawa o związkach zawodowych, były podejmowane liczne akcje charytatywne m.in. pomoc wychowankom Domu Dziecka w Strzyżowie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, zbiórka pieniędzy na remont Domu Parafialnego w Drohobyczu na Ukrainie, który będzie służył Polakom tam mieszkającym. Przez 2017 r. zebraliśmy 13.500 tys., a na spotkaniu uczestnicy przekazali 712 zł. Obecny rok jest Rokiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Piotr Duda szef Komisji Krajowej ogłosił go jako „Solidarność dla Niepodległej”. 2018 to również rok wyborów w naszym Związku na kadencję 2018-22 oraz wyborów samorządowych. Kończąc swoją wypowiedź B. Buda podkreśliła, że pracownicy oświaty w 2018 r. oczekują normalności i spokoju, miejsc pracy, gratyfikacji finansowej i godnych warunków pracy oraz odejścia od biurokracji. Liczymy na nowego premiera Mateusza Morawieckiego, że będzie chciał widzieć i rozwiązywać sprawy polskiej oświaty. Przewodniczący Ryszard Proksa przedstawił działania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Podkreślił, że negocjacje z rządem i z MEN były bardzo trudne i nie uzyskaliśmy satysfakcjonujących środowisko oświatowe zmian. Bolącą sprawą są podwyżki, które będą od kwietnia br., ale niewielkie. Przewodniczący stwierdził, że wdrożenie reformy udało się w tych samorządach w kraju, gdzie była współpraca, przychylność, zrozumienie przez j.s.t. Zauważył, że rok 2018 będzie jeszcze trudniejszy niż poprzedni i rozmowy na szczeblu krajowym będą bardzo trudne. Pozostali goście w swych wystąpieniach podkreślali, że jest nadzieja na dalsze lepsze zmiany dla Polaków i Polski. Uroczystość uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 21, którzy pod kierunkiem dyrektor Renaty Drozdowskiej oraz pań: Alicji Mitoń, Barbary Rubinkiewicz i Ewy Szmigiel wykonali koncert kolęd i pastorałek.
Podczas Spotkania Opłatkowego zostały wręczone nagrody laureatom VII edycji Wojewódzkiego Konkursu „Tożsamość i pamięć. Stan wojenny”.
I miejsce zdobyli ex-aequo: Alicja Januś ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie – praca pt. „Macierzyństwo w stanie wojennym” - opiekun mgr Małgorzata Baran – rozmówca p. Teresa Tęcza oraz Kamil Lubas i Filip Wojnarowski z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie – praca pt. „ Stan wojenny w oczach dziecka” – opiekun mgr Beata Kaczmarska – rozmówca p. Małgorzata Fąfara.
II miejsce zdobyły Magdalena Olech i Emilia Kwolek z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek - praca pt. „ Straszne czasy, odważni ludzie”, wydarzenia które zmieniły Polskę” – opiekun dr Joanna Kordzikowska – rozmówca p. Stanisław Dec
II miejsce zdobyły Natalia Drozd i Sylwia Ułamek z Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Małopolskim – praca pt. „Taka była wojenka” – opiekun mgr Jan Flisak – rozmówca p. Maria Tarnawska.
Pierwsza część spotkania zakończyła się błogosławieństwem i życzeniami ks. bpa Jana Watroby, który w swoim wystąpieniu dziękował za wszelkie akcje charytatywne i współpracę. To ważne i potrzebne spotkanie integruje i daje siłę do pracy na kolejny rok. Na zakończenie wystąpił chór Zespołu Szkół Nr 2, który pod kierunkiem mgr Macieja Leji „porwał” zebranych do wspólnego kolędowania. Serdeczne podziękowania należą się członkom „Solidarności” i pracownikom Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie pod kierunkiem dyrektor Stanisławy Pepery, którzy kolejny raz pomagali w organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia. Wspaniały poczęstunek przygotowała dla uczestników noworocznej uroczystości firma cateringowa ”Kaskada” z Rzeszowa. Organizatorzy spotkania dziękują mediom tj. Polskiemu Radiu Rzeszów i Radiu VIA za przekazanie społeczeństwu relacji z XXVIII Spotkania Opłatkowego NSZZ „Solidarność”.
Tekst: Bogusława Buda
Zdjęcia: Grażyna Skawina i Aldona Akwarska-Stanisz
Serdecznie dziękuję za udział w XXVIII Spotkaniu Opłatkowym. B. Buda