Pikieta „Solidarności” oświatowej
W dniu 7 maja br. o godz. 12.00 przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie odbyła się ogólnopolska pikieta NSZZ „Solidarność” przeciwko wprowadzanej reformie programowej w szkołach.
zdjęcia >>
„Solidarność” oświatowa żąda uchylenia rozporządzeń MEN w sprawie Podstawy Programowej Kształcenia Ogólnego i ramowych planów nauczania, które m.in. ograniczają treści języka polskiego, historii i innych przedmiotów oraz pozbawiają absolwentów pierwszej klasy liceów ogólnokształcących możliwości dalszego kształcenia ogólnego na rzecz jednokierunkowego rozwoju.
W pikiecie uczestniczyło kilkaset osób z różnych regionów Polski, jako przedstawicieli nauczycieli, pracowników administracji, rodziców i uczniów. Zebranych powitał Ryszard Proksa przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, który podkreślił, że zebraliśmy się, aby wręczyć kolejną petycję premierowi na rzecz ratowania polskiej edukacji. W dalszej kolejności zabrali głos przewodniczący sekcji regionalnych oraz przedstawiciele młodzieży, którzy przystąpili do Koalicji na Rzecz Polskiej Szkoły. W swoich wystąpieniach podkreślali ogromne znaczenie nauki historii dla budowania tożsamości narodowej i patriotyzmu przyszłych pokoleń. Robert Winnicki przewodniczący Młodzieży Wszechpolskiej poinformował, że w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzony jest strajk szkolny, polegający na noszeniu naklejek z napisem „Strajk Szkolny”.
Podkreślał, że młodzież jest przeciwna tzw. „fabryce idiotów”, a chce widzieć w nauczycielach swoich mistrzów, których nie zastąpi Internet. Młodzi widzą w pseudoreformie wprowadzanej przez MEN zagrożenie dla demokracji i zapowiadają manifestację w dniu 1 czerwca br. Zebrani krzyczeli hasła: „ Historia to podstawa, narodowa sprawa”, „Obronimy polską szkołę”, „Historia was rozliczy”, a na transparentach były napisy „Pani minister, błądzić każdy może, ale głupi kto trwa w uporze”.
Niestety nie było pani minister, która przyjęłaby petycję, ale naszą delegację przyjął wicedyrektor ds.administracji, co urąga powadze MEN i podkreśla arogancję władzy. Podczas pikiety oddano cześć minutą ciszy zmarłemu w dniu 29.04.2012r. prof. Wiesławowi Chrzanowskiemu i Stanisławowi Pyjasowi zamordowanemu w Krakowie w dniu 7.05.1977r.
Na zakończenie przewodniczący podziękował wszystkim za trud przybycia na pikietę,
a zebrani odśpiewali hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Opracowała Bogusława Buda.