Komunikat ze spotkania Zespołu do Spraw Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli działającym przy Ministerstwie Edukacji Narodowej
18 czerwca 2025 r., w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie, odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. wynagradzania w ramach zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli.
Spotkanie dotyczyło głównie czasu pracy nauczycieli, rozliczania godzin nadliczbowych w kontekście Uchwały Sądu Najwyższego w sprawie godzin nadliczbowych nauczycieli oraz wynagrodzenia nauczycieli.
KSOiW oczekuje od ministerstwa określenia terminów wdrożenia realnych podwyżek dla nauczycieli i wprowadzenia proponowanych zmian w Karcie Nauczyciela, w tym w obszarze rozliczania godzin nadliczbowych. Wobec braku takich deklaracji dalsze rozmowy grupy roboczej tracą sens i są marnowaniem pieniędzy podatników. Ministerstwo zobowiązało się, że w ciągu 3 tygodni przedstawi związkom zawodowym kierunkowy projekt zmian w zakresie rozliczania godzin nadliczbowych.
KSOiW podkreśliła, że ewidencjonowanie czasu pracy jest obowiązkiem pracodawcy i wystarczy przygotować uproszczony sposób jego rozliczania w miesięcznym okresie, z wykazem prac, które są ewidencjonowane.
Strona samorządowa zaproponowała 12 – miesięczny okres rozliczania godzin nadliczbowych i zadaniowy czas pracy, co spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem związków zawodowych i krytyką przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy. KSOiW uznała propozycje korporacji samorządowej za skandaliczną. PIP zaproponowała miesięczny okres rozliczeniowy, ewentualnie dwumiesięczny w szczególnych sytuacjach i podzieliła pogląd KSOiW w zakresie czasu pracy nauczycieli i sposobu rozliczania godzin nadliczbowych.
Przedstawiciele KSOiW domagają się od MEN, aby mimo uwag samorządowców, zmiany w zakresie rozliczania godzin ponadwymiarowych weszły w życie 1 września 2025 r., aby zakończyć „łupienie” nauczycieli z ich wynagrodzenia przez niektóre samorządy.
KSOiW wyraziła także swój sprzeciw wobec propozycji Ministra Finansów w sprawie waloryzacji wynagrodzenia nauczycieli w 2026 roku o 3%. Powyższe oznacza, że Rząd nie planuje w przyszłym roku powiązania wynagrodzenia nauczycieli ze wskaźnikiem w gospodarce.
Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” reprezentował Krzysztof Wojciechowski – Z-ca Przew. KSOiW NSZZ „Solidarność” oraz Szymon Waliczek jako ekspert-praktyk.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie między innymi do celów statystycznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności kliknij tutaj. Akceptuję