W dniu 5 kwietnia 2025 odbył się XV Diecezjalny Kongres Nauczycieli w Rzeszowie. Jest to ważne wydarzenie ze względu na szerzenie kultu bł. Natalii Tułasiewicz jako Patronki polskich nauczycieli. Poprzedziła go 1. Pielgrzymka Nauczycieli do Ravensbrück, niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym spalona została bł. Natalia Tułasiewicz. Obie te, tak różne, uroczystości zapoczątkowują kolejne etapy kultu błogosławionej Nauczycielki, w 80. rocznicę Jej śmierci.
Kongres zorganizowano w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, a jego organizatorami były następujące instytucje: Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Rzeszowskiej, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Oddział Rzeszowski Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.
Honorowym patronatem objąłto wydarzenie JE Biskup Ordynariusz Jan Wątroba. Pod jego też przewodnictwem odprawiona została Msza Święta poprzedzająca spotkanie nauczycieli. Podczas homilii JE ks. Biskup przypomniał najważniejsze fakty z życia Błogosławionej, nadając im również wymiar duchowy, religijny i patriotyczny.
Uczestnicy Kongresu, przygotowani duchowo, udali się do Auli, gdzie czekała na nich pierwsza niespodzianka: spotkanie z bł. Natalią Tułasiewicz, które było możliwe wykorzystując nowoczesne technologie. Dzięki ks. dr. Tomaszowi Bierzyńskiemu, Kierownikowi Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego, bł. Natalia Tułasiewicz przemówiła do zebranych, tłumacząc motywację swoich działań.
Następnie Krystyna Wróblewska, Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, w imieniu organizatorów otworzyła wraz z ks. dr. Januszem Podlaszczakiem Kongres. W swoim wystąpieniu wskazała na możliwości promowania postaci bł. Natalii Tułasiewicz poprzez różne instytucje, a do propozycji odnosili się kolejno poszczególni mówcy, akceptując wskazówki.
Zanim głos zabrali zaproszeni goście, ks. biskup Jan Wątroba pobłogosławił zebranych i poprzez krótką modlitwę wsparł działania Kongresu. Następnie głos zabierali: Ewa Leniartposeł na Sejm RP, Małgorzata Jarosińska-Jedynak Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Dariusz Półćwiartek Podkarpacki Wicekurator Oświaty i Krystyna Stachowska Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa. Mówcy reprezentujący wskazane instytucje państwowe oraz samorządowe podkreślali konieczność dbania o kult bł. Natalii Tułasiewicz.
Kolejnym punktem programu był spektakl w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Sybiraków z Nawsia. Przedstawienie przybliżyło sylwetkę bł. Natalii, która swoją postawą uczyła, jak być człowiekiem wolnym nawet w zniewoleniu, wzywała do życia z pasją i wiernością ideałom. Była to retrospekcyjna podróż z bohaterką dnia, apoteoza życia, miłości i śmierci. Spektakl, przygotowany pod okiem Pani Adrianny Sulimirskiej Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nawsiu i Pana Roberta Pieczonki wywołał niezwykle silne wrażenia u widzów. Połączenie symboliki i realizmu w warstwie scenografii, godności w grze aktorskiej wszystkich artystów, którzy udowodnili, że rozumieją tragedię i postępowanie błogosławionej więźniarki Ravensbrück, to powody, dla których widzowie przeżyli ogromne emocje. Dodatkowym atutem były stroje, które wprowadziły jeszcze elementy grozy. Spektaklowi towarzyszyły wystawy prezentowane przed wejściem do Auli. Ich autorami byli właśnie: społeczność Nawsia oraz Poznaniacy pod kierunkiem Pani Natalii Tułasiewicz-Wali.
Po przerwie zebrani wysłuchali dwóch prelekcji. Pani Natalia Tułasiewicz-Wala, krewna Błogosławionej, propagatorka Jej postaci, kustosz archiwum rodzinnego i Prezes Fundacji im. bł. Natalii Tułasiewicz wygłosiła wykład pt. „Dla Boga wychowuję i kształcę. Błogosławiona Natalia Tułasiewicz-nauczyciel niezłomny”. Słuchacze dowiedzieli się z niego bardzo wielu informacji biograficznych, a także takich, które świadczyły o rozwoju duchowym Patronki Nauczycieli w Polsce. Następnie prof. Elżbieta Kuta, córka Jadwigi Kuty, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück (nr obozowy 7272, w obozie od 1941 roku do 1945), Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, wygłosiła prelekcję pt. „Tajne nauczanie i życie religijne w ciemnościach KL Ravensbruck-świadectwo dla potomności”. W ciekawej prezentacji przybliżyła strukturę ruchu oporu w obozie, wykonywane zadania, skupiając się na działalności uwięzionych tam profesorów różnych dziedzin wiedzy, jak np. Karolina Lanckorońska.
Swoistym podsumowaniem Kongresu był panel dyskusyjny prowadzony przez ks. dr. Tomasza Fularza, Diecezjalnego Duszpasterza Nauczycieli. W panelu uczestniczyli: ks. dr. Janusz Podlaszczak (wieloletni duszpasterz nauczycieli), Małgorzata Rauch (Podkarpacki Kurator Oświaty w latach 2015-2023), Bogusława Buda (Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie), Halina Krasoń (autorka rozważań Różańca, Drogi Krzyżowej i Kwadransa z bł. Natalią Tułasiewicz). Wszyscy zaproszeni do rozmowy przyczynili się do szerzenia kultu, a ich wystąpienia pozwoliły odtworzyć drogę do uznania Natalii Tułasiewicz za Patronkę Nauczycieli w Polsce. Rozmówcy podzielili się swoją fascynacją postacią bł. Natalii Tuałsiewicz.
Ważne informacje przedstawiła Bogusława Buda. Wyliczyła ona kolejne inicjatywy promujące „Natalkę”. W Rzeszowie stanie ławeczka z bł. Natalią Tułasiewicz, będzie rondo jej imienia, a w kościele Farnym już wkrótce umieszczone będą Relikwie Błogosławionej.
Kongres zamknęli: ks. dr Tomasz Fularz i Krystyna Wróblewska, a całość prowadzili: Dariusz Zięba i Agnieszka Andreas.
Relacje z Kongresu przedstawiła TVP 3, Polskie Radio Rzeszów i Radio VIA.
Tekst: Dariusz Zięba
Zdjęcia: Bogusława Buda, Natalia Tułasiewicz-Wala
Reportaż PCEN >>>
Zdjecia >>>
Zdjęcia PCEN >>>
O Kongresie w Aktualnościach TVP Rzeszów 