Regulamin projektu edukacyjnego
z okazji 30 lecia NSZZ „Solidarność”
I. ORGANIZATOR I CZAS TRWANIA PROJEKTU
1.1
Organizatorzy projektu:
NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski ul. Matuszczaka 14,
35-083 RzeszówInstytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Rzeszowie, 35-060 Rzeszów, ul. Słowackiego 18
Międzyzakładowa Komisja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, 35-005 Rzeszów, ul. Bardowskiego 2
1.2
Patronat honorowy nad projektem w ramach obchodów Roku Historii Najnowszej obejmuje Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie.
1.3
Patronat medialny nad projektem obejmują:
TVP Rzeszów
Radio Rzeszów
Radio VIA
1.4
Projekt rozpoczyna się 19.05.2010 r. i trwa do 21.05.2010r. (od środy do piątku).
II. CELE PROJEKTU
Celem projektu jest:
popularyzowanie najnowszej historii Polski związanej z 30-leciem powstania NSZZ „Solidarność”.
budowanie poczucia dumy i tożsamości narodowej w kontekście historii narodów europejskich.
kształtowanie świadomej postawy patriotycznej i obywatelskiej motywującej do odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym i publicznym.
upowszechnianie miejsc historycznych związanych z lokalną społecznością.
prezentowanie treści historycznych w nowoczesnej formie.
rozbudzanie postaw dociekliwości poznawczej.
III. TREŚCI EDUKACYJNE REALIZOWANE PRZEZ PROJEKT
Z zakresu historii:
Moja ojczyzna. Wydarzenia i osoby o zasadniczym znaczeniu dla losów narodu i państwa polskiego.
Społeczeństwo. Prawa i obowiązki obywatelskie. Postawy prospołeczne i aspołeczne. Przykłady różnych systemów społecznych w świecie współczesnym i w przeszłości.
Polska po 1945 roku: walka o kształt państwa, stalinizm w Polsce; przemiany gospodarczo-społeczne w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; wybór Polaka na papieża, rok 1980 i powstanie "Solidarności", stan wojenny i lata osiemdziesiąte; przełom roku 1989, proces budowy III Rzeczypospolitej.
IV. WARUNKI UCZESTNICTWA W PROJEKCIE „ŻYWEGO MUZEUM”
4.1
Projekt skierowany jest do wszystkich zainteresowanych osób z wyjątkiem pracowników i przedstawicieli Organizatorów, członków ich najbliższej rodziny oraz innych osób biorących udział w przygotowaniu i prowadzeniu konkursu.
4.2
Udział w projekcie mogą wziąć grupy zorganizowane o liczbie uczestników nie przekraczającej 25 osób (uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych lub średnich z nauczycielami, drużyny harcerskie).
4.3
Udział w projekcie jest bezpłatny.
4.4
Grupy zorganizowane zgłaszają chęć odwiedzenia „Żywego Muzeum” po uprzednim zgłoszeniu grupy.
Zgłoszenia grup należy dokonać do 17 maja 2010 wysyłając formularz zgłoszenia:
mailem na adres: rzesz@solidarnosc.org.pl
faksem na numer tel.: 017 850 12 22.
Formularz zgłoszenia jest załącznikiem do niniejszego Regulaminu. Można go też pobrać ze strony: www.solidarnosc.rzeszow.org.pl
V. ZASADY PORUSZANIA SIĘ PO „ŻYWYM MUZEUM”
5.1
Grupy zorganizowane tj. uczniowie/harcerze wraz z nauczycielami, poruszają się po terenie Rzeszowa i najbliższej okolicy korzystając z mapek z naniesionymi na nie stanowiskami. Stanowiska te są związane z powstaniem przed 30 laty i działalnością NSZZ „Solidarność”.
Są to następujące miejsca na terenie Rzeszowa i jego okolic:
a) dawny Dom Kolejarza przy Placu Ofiar Getta (obecnie Uniwersytet Rzeszowski).
b) Zamek Lubomirskich w Rzeszowie
c) Pomnik T. Kościuszki na rzeszowskim Rynku
d) Brama główna WSK przy ul. Hetmańskiej
e) Kościół Farny i dom katechetyczny
f) Zakład Karny w Załężu (tu: patrz również punkt 5.8)
g) obecna siedziba Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, tablica A.Matuszczaka przy ul. A. Matuszczaka.
h) dawna siedziba Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego NSZZ „Solidarność” przy ul. Hetmańskiej (obecnie siedziba ZHP Hufiec Rzeszów)
i) Instytut Pamięci Narodowej przy ul. Szopena
j) Sanktuarium MB Saletyńskiej i Ludzi Pracy oraz tablica Ks. Jerzego Popiełuszki
k) Wydział Matematyki i Fizyki WSP (obecnie Uniwersytet Rzeszowski)
l) Bazylika Mniejsza i Klasztor OO. Bernardynów.
5.2
Uczestnicy odwiedzający ww. miejsca na trasie „Żywego Muzeum” planują własną trasę wycieczki w oparciu o mapkę miasta z wyznaczonymi na niej ww. stanowiskami.
5.3
Koszty dojazdu do Rzeszowa, miejsc wskazanych na mapce pokrywają uczestnicy we własnym zakresie.
5.4
Punkt startowy i meta znajdują się w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18, gdzie uczestnicy otrzymują bezpłatną mapkę miasta z oznaczeniem stanowisk - miejsc historycznie związanych z działalnością NSZZ „Solidarność” wraz z książeczką – przewodnikiem po 12 stanowiskach.
5.5
W oznaczonych miejscach zwiedzający m.in. spotkają się z bezpośrednimi świadkami zdarzeń, wysłuchają wywiadów, obejrzą przygotowane wystawy, filmy i audycje.
5.6
Uczestnicy konkursu pokonując trasę „Żywego Muzeum” muszą zbierać stemple na specjalnych kuponach dołączonych do mapki potwierdzające ich obecność na określonym stanowisku.
5.7
Wszystkie wskazane na mapce stanowiska są czynne w godzinach od 10.00 – 15.00. Punkt startowy/meta czynny w dniach działania „Żywego Muzeum” od godz. 9.00 do 15.30.
5.8
Stanowisko Zakładu Karnego w Załężu ze względów organizacyjnych można odwiedzić tylko w dniu 21.05.2010r. o pełnych godzinach tj. o 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 lub 15.00. Jednorazowo nie może wejść więcej niż 50 osób. Wszyscy uczestnicy musza posiadać legitymacje uczniowską lub dowód osobisty, a każda grupa dodatkowo powinna posiadać listę zbiorczą uczestników. Chęć wejścia na teren Zakładu
i spotkania się ze świadkami wydarzeń proszę zaznaczyć na formularzu zgłoszeniowym.
5.9
Po przebytej trasie, wypełniony i ostemplowany kupon należy wrzucić do urny znajdującej się w punkcie mety tj. w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego (do 21 maja br).
5.10
Wszystkie kupony biorą udział w losowaniu nagród indywidualnych i zbiorowych pod warunkiem, że Uczestnik/Uczestnicy odwiedzi/ą i potwierdzi/ą stemplem swoją obecność w przynajmniej 8 miejscach spośród zaproponowanych 12.
VI. NAGRODY
6.1
W projekcie przewidziano nagrody indywidualne i zbiorowe. Zwycięzcy zostaną wyłonieni drogą losowania po sprawdzeniu zgodności kuponów z Regulaminem.
6.2
Nagrodę zbiorową przewidziano dla szkoły, którą na trasie „Żywego Muzeum” będzie reprezentowała największa liczba uczestników.
6.3
Lista nagrodzonych zostanie ogłoszona do dnia 7 czerwca na stronie internetowej www.solidarnosc.rzeszow.org.pl , www.ko.rzeszow.pl
6.4
Rozdanie nagród nastąpi 19.06.2010r. na rzeszowskim Rynku podczas koncertu
z okazji obchodów 30-lecia „Solidarności”. Szczegółowe informacje na temat rozdania nagród zostaną umieszczone na stronie www.solidarnosc.rzeszow.org.pl
6.5
Organizator nie przewiduje wymiany nagrody na inną.
6.6
Za wygrane nagrody rzeczowe nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.
VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
7.1
Regulamin niniejszego Konkursu dostępny jest w siedzibie Organizatorów i na stronie Organizatora: www.solidanosc.rzeszow.org.pl .
7.2
Osoby, które nie spełnią któregokolwiek z wymogów określonych w niniejszym Regulaminie lub podadzą niepełne, nieprawdziwe informacje, zostaną automatycznie zdyskwalifikowane.
7.3
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.
7.4
Dane osobowe, tj. imię, nazwisko / nazwa szkoły, adres i numer telefonu będą przetwarzane przez Organizatora wyłącznie do celów regulaminowych, w szczególności w celu opublikowania wyników losowania oraz przekazania nagród.
Uczestnikowi konkursu przysługuje prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz ich brak uniemożliwia wzięcie udziału w konkursie. Dane osobowe uczestników konkursu będą chronione zgodnie
z ustawą o ochronie danych osobowych.
Organizator informuje, iż dane osobowe nagrodzonych (imię i nazwisko, szkoła) zostaną opublikowane na stronie internetowej: www.solidanosc.rzeszow.org.pl, www.ko.rzeszow.pl
7.5
Przesyłając zgłoszenie na adres podany w pkt. 2.4 Uczestnik potwierdza, że wyraża zgodę na zasady Konkursu zawarte w niniejszym Regulaminie.
Organizatorzy:
Region Rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej -
NSZZ „Solidarność” Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Oddział Rzeszów