Tak, dla edukacji. Nie, dla deprawacji!
1 grudnia 2024 r. grupa ponad trzydziestu nauczycieli skupionych wokół Oświatowej Solidarności w Rzeszowie, udała się do Warszawy, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec wprowadzaniu niekorzystnych zmian polskiej oświacie.
Protestowaliśmy przeciwko: wynaradawianiu uczniów poprzez wyrzucanie bohaterów narodowych z podstawy programowej,obniżaniu poziomu edukacji, poprzez ograniczanie prac domowych, wdrażanie edukacji włączającej oraz antyrodzinnej seksualizacji w ramach obowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna. Wiele zastrzeżeń budzą zapisy nawiązujące, a nawet cytujące treści WHO w odniesieniu do zdrowia seksualnego i publicznego, a przede wszystkim pozbawienie rodziców konstytucyjnego prawa do decydowania o uczestnictwie dzieci w tego typu zajęciach. W delikatnej sferze uczuć i relacji między młodymi ludźmi wymagana jest duża doza delikatności.
Podczas pikiety głos zabrali m.in.: Gabriele Kuby – autorka książek „Globalna rewolucja seksualna. Likwidacja wolności w imię wolności” oraz „Rewolucja genderowa: nowa ideologia seksualności” oraz przedstawiciele ruchu oporu rodzicielskiego z różnych krajów.
Na temat proponowanych treści wypowiedzieli się również m.in.: prof. Jan Żaryn, dr Waldemar Jakubowski – NSZZ „Solidarność”, Marek Grabowski – Fundacja Mamy i Taty, Hanna Dobrowolska – Ruch Ochrony Szkoły, Magdalena Czarnik – Rodzice Chronią Dzieci, Jan Pospieszalski i wielu innych zaproszonych gości i ekspertów. Jan Pietrzak zaśpiewał wraz z całym zebranym zgromadzeniem pieśń „Żeby Polska była Polską”. Wybrzmiała także „Rota” z oryginalnym tekstem Marii Konopnickiej.
Niezwykle przejmujący był minispektakl teatralny, podczas którego swoje credo życiowe wypowiadali znani pisarze i bohaterowie narodowi, wyrzuceni przez minister Barbarę Nowacką z podstawy programowej.
Wyrażamy nadzieję, że ta pokojowa manifestacja przyniesie oczekiwane rezultaty, a przynajmniej będzie początkiem trudnej drogi do zaniechania wprowadzenia antyrodzinnych treści do naszych szkół.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli pojechać do Warszawy i, pomimo trudów podróży, nie pozostali obojętni na ważne sprawy polskiej oświaty.
Tekst Małgorzata Król
Zdjęcia zbiorowe
Zdjęcia z manifestacji >>>
Po manifestacji 1 grudnia 2024 r.
Warszawa, 1 grudnia 2024 r.
Komunikat Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” po po manifestacji 1 grudnia 2024 r.
Ponad 10 tyś. ludzi, w tym rodzice z dziećmi, nauczyciele i przedstawiciele innych grup społecznych, zebrało się 1 grudnia 2024 r. w samo południe, na wielkiej manifestacji na Placu Zamkowym w Warszawie, zorganizowanej przez środowisko Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły i Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność.
Zebrani protestowali przeciwko rewolucyjnym zmianom w systemie oświaty, wprowadzanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, eliminującym z podstawy programowej kształcenia ogólnego treści o charakterze patriotycznym, chrześcijańskim, obniżającym poziom nauczania m.in. poprzez ograniczenia w możliwości zadawania i oceniania prac domowych, postępującą tzw. edukację włączającą, zmierzającą w kierunku likwidacji szkół specjalnych oraz pogarszającej się sytuacji finansowej nauczycieli.
Główne hasła głoszone przez KSOiW:
Dość ideologizowania polskiej szkoły!
Poprawa warunków pracy i płacy polskich nauczycieli.
Nie dla edukacji włączającej w proponowanej przez MEN formie.
Koniec z pozorowanym dialogiem! Chcemy rzetelnej i szerokiej dyskusji na temat polskiej edukacji, a 21 dni na konsultacje społeczne w sprawie edukacji zdrowotnej i obywatelskiej uznajemy za niedopuszczalne.
Polska szkoła potrzebuje spokoju i stabilizacji!
Polska szkoła potrzebuje wykwalifikowanej kadry do rzetelnego i profesjonalnego nauczania edukacji zdrowotnej, której dzisiaj nie ma. Nie tak powinno się reformować polską szkołę.
Bronimy tradycyjnych wartości i jakości nauczania. Jednak sprzeciwiamy się okrajaniu podstawy programowej z polskich bohaterów! Nie zgadzamy się na usuwanie z programów szkolnych polskich patriotów i wydarzeń, które kształtują naszą tożsamość narodową. Szkoła powinna uczyć dumy z historii i miłości do ojczyzny.
Wszystkie uwagi dotyczące wprowadzanych podstaw programowych znajdują się w naszej opinii do rozporządzenia.
W imieniu Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność”
Krzysztof Wojciechowski