Po spotkaniu zespołu ds. emerytur i świadczeń emerytalnych
2024-10-28
102
Udostępnij:
18 października 2024 r., w budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej, miało miejsce spotkanie przedstawicieli związków zawodowych, resortów oświaty i pracy oraz przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Głównym tematem, który był podejmowany, to emerytury i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
KSOiW NSZZ „Solidarność” reprezentowali: ekspertka ds. ubezpieczeń społecznych Ewa Dutkiewicz z NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska, specjalizująca się w emeryturach, rentach i ubezpieczeniach społecznych, mecenas KSOiW Tomasz Gryczan oraz Krzysztof Wojciechowski.
Ministerstwo przedstawiło postulaty, które okazały się zbieżne ze stanowiskami związków zawodowych, przedstawianych wcześniej.
Przedstawiciele KSOiW stwierdzili, że nie ma pilniejszej sprawy do rozwiązania przez tę grupę roboczą, jak znalezienie rozwiązania dotyczącego możliwości dalszego korzystania przez nauczycieli z urlopu dla poratowania zdrowia. Szczególnie jest to ważne, patrząc przez pryzmat wprowadzonych dla nauczycieli wcześniejszych emerytur.
Minister Piechna – Więckiewicz poinformowała, że w grudniu br. zostanie zorganizowane spotkanie całego zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli (po spotkaniach wszystkich podzespołów roboczych), na którym zostaną przedstawione propozycje Ministerstwa w zakresie alternatywnego rozwiązania dotyczącego art. 73 KN (urlop dla poratowania zdrowia) w związku z wejściem w życie art. 88a Karty Nauczyciela i brakiem możliwości korzystania z tego urlopu przez nauczycieli, którzy nabyli uprawnienia emerytalne, a także w zakresie pozostałych postulatów związków.
W przypadku pozostałych postulatów KSOiW, ministerstwo nadal prowadzi rozmowy z ministerstwem finansów, jaki byłby koszt wprowadzenia zmian w zakresie m.in. zwiększenia odpraw emerytalnych do 6 miesięcy, rozszerzenia grupy nauczycieli uprawnionych do świadczenia kompensacyjnego, w tym, aby to świadczenie było świadczeniem niewygasającym.
KSOiW podkreślała, że należy niezwłocznie wprowadzić korzystniejsze rozwiązania dotyczące przechodzenia na wcześniejsze emerytury przez nauczycieli, ponieważ obecne przepisy powodują wypłatę świadczeń na bardzo niskim poziomie. Pani Ewa Dutkiewicz zaproponowała ponownie wszystkich partnerom rozwiązania, które mogłyby zwiększać nauczycielom wysokość świadczeń obecnie i w przyszłości, bez względu na tryb ich przyznawania.
Przedstawiciel ZUS poinformował, że wpłynęło ok. 200 wniosków w sprawie wcześniejszych emerytur, z czego ZUS rozpatrzył ok 20. W opinii KSOiW tak mała liczba wniosków potwierdza, że wysokość tych emerytur musi być bardzo niska i nie jest adekwatna do rzeczywistych potrzeb.
Ministerstwo dostrzegło również problem ochrony nauczycieli mianowanych i dyplomowanych w okresie przedemerytalnym i zapewniło, że tutaj również zostanie wypracowane rozwiązanie korzystne dla nauczycieli.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie między innymi do celów statystycznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności kliknij tutaj. Akceptuję