W dniu 21 października 2024 r. w Miejskiej Galerii w Rzeszowie odbyło się wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „Zło dobrem zwyciężaj – Tak żyłem”. Organizatorem tego konkursu w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki była Regionalna Sekcja i Organizacja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie. Na to wydarzenie przybyli zaproszeni goście tj. Dorota Nowak-Maluchnik Podkarpacki Kurator Oświaty, dr. Marcin Bukała Naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ks. dr Tomasz Fularz Diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli, Bogusława Drzał Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Przewodnicząca Bogusława Buda powitała licznie przybyłych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów oraz media tj. TVP Rzeszów, Radio VIA i Radio Rzeszów. Wręczenie nagród poprzedziła recytacja wierszy poświęconych bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, które wykonała mgr Justyna Stachura i uczennica Julia Sałek ze Szkoły Podstawowej Nr 24 w Rzeszowie. Następnie głos zabrała Podkarpacki Kurator Oświaty, która pogratulowała laureatom pięknych prac, a w swojej wypowiedzi podkreśliła znaczenie wolności dla człowieka. Prowadząca spotkanie Bogusława Buda powiedziała, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko był nie tylko kapłanem, ale przede wszystkim orędownikiem prawdy, wolności i sprawiedliwości. W życiu ks. Jerzego Popiełuszki można dostrzec umiłowanie dwóch rzeczywistości: Boga i Ojczyzny. Wyznaczały one drogę, formując i rozwijając jego miłość do Polski. Kształtowały patriotyzm, wierność dla historycznej prawdy i przyjętych wartości. Jego męczeńska śmierć 40 lat temu stała się symbolem walki o prawa człowieka, a jego niezłomna postawa dodawała odwagi milionom Polaków. Dziś jako patron naszej organizacji pozostaje wzorem moralnym i duchowym przewodnikiem.
Następnie przewodnicząca przypomniała, że konkurs plastyczny był skierowany do uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych. Patronat honorowy nad konkursem objęli: J.E. Biskup Ordynariusz Jan Wątroba, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Podkarpacki Kurator Oświaty. B. Buda poinformowała, że Jury w składzie mgr Katarzyna Milcarek-Mróz, mgr Grażyna Tereszkiewicz, mgr Bogusława Buda przyznała nagrody I, II, III ex aequo, ponieważ prace były piękne. W pracach dominowały następujące sentencje wybrane przez uczniów: „Zło dobrem zwyciężaj”, „Solidarność urosła w narodzie, jako mocne drzewo, które chociaż podcięte w swych korzeniach, wypuszcza nowe”, „Odważne świadczenie prawdy jest drogą do wolności”,„Przemoc jest oznaką słabości”, „Solidarność zadziwiła świat, bo walczyła na kolanach z różańcem w ręku”, „Są sprawy większe od życia”,„Wolności sumienia nie wolno ograniczać”,„Wysiłek, praca wymagają wewnętrznego ładu”.
Prowadząca poprosiła gości o wręczenie nagród, które ufundowali: Urząd Marszałkowski, IPN w Rzeszowie i Regionalna Sekcja i Organizacja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie. Na koniec spotkania B. Buda podziękowała uczniom i nauczycielom za udział w konkursie i zaprosiła wszystkich uczestników do obejrzenia wystawy i na poczęstunek.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie między innymi do celów statystycznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności kliknij tutaj. Akceptuję