30 sierpnia odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu „Nie ma wolności bez Solidarności” na budynku siedziby Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Uroczystość była wpisana w obchody 44. rocznicy Porozumień Sierpniowych i Dnia Solidarności i Wolności w Rzeszowie.
Mural zatytułowany „Nie ma wolności bez Solidarności”, którego autorem jest Paweł Wołos przedstawia dłoń w geście symbolizującym zwycięstwo. Dłoń wypełniona jest wizerunkiem ludzi ze zdjęcia wykonanego przez śp. Janusza Witowicza 3 maja 1981 roku podczas uroczystości patriotycznych na rzeszowskim Rynku. Odsłonięcia dokonali dr hab. Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Mieczysław Liber – prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego oraz Bogumiła Stec-Świderska – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ solidarność, a mural poświęcił ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba.
W przemówieniach, zaproszeni goście podkreślali jak ważna jest pamięć o ludziach, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN w Rzeszowie zwrócił uwagę na biało-czerwoną flagę, która jest jedynym kolorowym elementem muralu. Symbolizuje nadzieję na odzyskanie przez Polskę niepodległości. – Tamta Solidarność, tamto pokolenie w sposób jednoznaczny odnosiło się do wartości reprezentowanych przez Polskę niepodległą – mówił D. Iwaneczko. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego zauważyła, że mural jest znakomitą lekcją historii dla młodych pokoleń Polaków, którym należy stale przypominać o tym, jak trudna była droga do wolności i jak trzeba dbać aby tej wolności nie stracić. Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego ZR podkreśliła znaczenie słów św. Jana Pawła II, które widnieją na muralu. Są przypomnieniem, że „Solidarność” zawsze stała na straży wolności i będzie jej pilnować. – Nie ma wolności bez prawdy, nie ma wolności bez Solidarności, nie ma wolności bez ofiar i nie ma wolności bez miłości. Nie spodziewajmy się odrodzenia Ojczyzny bez odrodzenia się każdego z nas – dodała B. Stec-Świderska.
Po uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą „Znanym i Nieznanym Ludziom Solidarności”, która widnieje na obelisku upamiętniającym Adama Matuszczaka – współtwórcę Solidarności w WSK PZL Rzeszów. Uczestnicy uroczystości przed budynkiem mogli zapoznać się z wystawą archiwalnych zdjęć, między innymi z czasów tworzenia się Solidarności w Rzeszowie oraz stanu wojennego.
Później uczestnicy udali się do kościoła farnego, gdzie odprawiono mszę za Ojczyznę i członków NSZZ Solidarność. Koncelebrze przewodniczył bp Jan Wątroba, a kazanie wygłosił ks. prałat Stanisław Słowik. Druga część uroczystości odbyła się przed krzyżem milenijnym, gdzie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku gromadzili się opozycjoniści. Tam odmówiono modlitwę, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji złożyli kwiaty. Wspólnie z chórem WierCantus odśpiewano hymny: państwowy i Solidarności oraz utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie między innymi do celów statystycznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności kliknij tutaj. Akceptuję