BANK PAMIĘCI O DEMOKRACJI

Civic Voices tak nazywa się 3 letni projekt prowadzony przez Edukacyjną Fundację Amerykańskiej Federacji Nauczycieli. To nowatorski program stworzony z myślą zmaksymalizowania rozwoju zawodowego poprzez wymianę doświadczeń oraz podkreślenia znaczenia edukacji w społeczeństwie obywatelskim.” Civic Voices” jest programem, którego jednym z głównych celów jest poznanie współczesnej historii poprzez fakty, życiorysy, wspomnienia działaczy z całego świata,koncentrując się przede wszystkim na 8 krajach tzw. partnerach projektowych.
W projekcie uczestniczą przedstawiciele największych organizacji nauczycielskich z Kolumbii, Gruzji, Mongolii, Irlandii P. Filipin , Południowej Afryki oraz Polski
Główne cele projektu to:
Zachowanie pamięci o najważniejszych faktach walki o demokrację na świecie,
Promowanie zaangażowania obywatelskiego,
Podkreślenie wartości osobistych wspomnień,
Rozwijanie analizy porównawczej, jako jednej z metod nauczania.
Nauczyciele, zaangażowani w projekt, mają możliwość rozwoju umiejętności z zakresu nauczania wiedzy o społeczeństwie, historii poprzez doskonalenie metod badawczych oraz studiów porównawczych. Uczniowie, realizując zadania projektowe, wzbogacą wiedzę z zakresu historii najnowszej, wosu . Ponadto udoskonalą swoje umiejętności w zakresie przygotowania oraz realizacji projektów badawczych. Placówki edukacyjne, uczestniczące w projekcie, będą miały okazję promocji środowiska szkolnego jak i lokalnego na międzynarodowym forum, poprzez umieszczenie informacji na międzynarodowej stronie projektu.
Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność zorganizowała już pierwsze seminarium, które odbyło się w Kielcach w dniach 18-21 sierpnia. Spotkali się tam również nauczyciele z naszej rzeszowskiej komisji międzyzakładowej, aby zapoznać się z materiałami projektowymi oraz uczestniczyć czynnie w realizacji projektu. Seminarium było niezwykle interesujące, pozwalało zapoznać się z praktycznymi aspektami projektu, gdyż z jego uczestnikami spotkali się główni pomysłodawcy Civic Voices ze Stanów Zjednoczonych wraz z ambasadorem USA .Nauczyciele amerykańscy dzielili się swoim doświadczeniem z pracy projektowej. Seminarium było okazją do ciekawych rozmów, wymiany poglądów, nie tylko na temat projektu ,ale przede wszystkim funkcjonowania systemów oświatowych w USA i obecnych zmian w Polsce .
Liczymy na to, że Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji będzie pożytecznym narzędziem edukacyjnym zarówno dla uczniów, jak i dla nas nauczycieli, którzy uczestniczą w jego realizacji, a także dla tych, którzy będą korzystali z jego produktów – wywiadów. Realizując ten projekt pragniemy zachować spuściznę po polskich działaczach, którzy pomagają ukształtować nasz świat oraz oddać hołd ich udziałowi w rozwój prawa i demokracji, a także zainspirować następne pokolenie do kontynuowania postępu wolności.
B.Świderska