Powyższe zdjęcie z czołówki IPN Rzeszów
Artykuł w NIEDZIELI RZESZOWSKIEJ:
(oczywiście pierwsza z lewej
druga z prawej to Pani reżyser)
Relacja na stronie IPN Rzeszów:
https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/191968,Projekcja-filmu-Blogoslawiona-Rzeszow-11-pazdziernika-2023.html
Pokaz filmu Błogosławiona
W dniu 11 października 2023 r. o godzinie 17.00 w kinie Zorza odbyło się wyjątkowe wydarzenie, którego organizatorami był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Była to projekcja filmu Błogosławiona w reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej wybitnej scenarzystki i pedagoga. Jest absolwentką reżyserii filmowo-telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i twórcą kilkudziesięciu filmów dokumentalnych między innymi poświęconych św. Janowi Pawłowi II czy prof. Wandzie Półtawskiej. Za filmy otrzymała liczne nagrody w kraju i za granicą, a film Błogosławiona jest nominowany do nagrody Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Maksymiliany. W pokazie filmu uczestniczyła również krewna Patronki Nauczycieli Polskich Natalia Tułasiewicz-Wala z Poznania. Pokaz filmowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a uczestniczyło w nim 230 osób, w tym biskupi: ks. bp Jan Wątroba, ks. bp senior Kazimierz Górny i ks. bp Edward Białogłowski, duchowieństwo, Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, Mirosław Kwaśniak – Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Komisji Edukacji, Stanisław Kruczek – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, nauczyciele, członkowie NSZZ „Solidarność”, członkowie Klubu im. płk Łukasza Cieplińskiego, młodzież z rzeszowskich szkół oraz mieszkańcy Rzeszowa. Na wstępie organizatorzy powitali zebranych. Bogusława Buda podziękowała za liczne przybycie i podkreśliła, że ten pokaz filmu jest kolejnym przedsięwzięciem służącym lepszemu poznaniu bł. N. Tułasiewicz i rozwijaniu Jej kultu. Zaprosiła do jego obejrzenia i życzyła wspaniałych wrażeń.
Film „Błogosławiona” przedstawia historię Natalii Tułasiewicz, która urodziła się w Rzeszowie i była ochrzczona w Farze. Jest ona jedną z dwóch świeckich kobiet spośród 108. Męczenników Polskich w czasie II wojny światowej, których w 1999 roku beatyfikował papież Jan Paweł II. Na prośbę środowisk nauczycielskich w 2022 roku na podstawie dekretu papieskiego została ogłoszona patronką nauczycieli polskich. Film pozwolił odkryć tajemnice drogi bł. Natalii – od skromnego dzieciństwa po spektakularne czyny, które przyniosły inspirację i pocieszenie tysiącom ludzi. Jej heroiczna postawa, mimo wątłego zdrowia pokazała, że w życiu należy wybierać dobro i kierować się służbą Bogu i drugiemu człowiekowi, nawet w barbarzyńskich czasach, jakimi była II wojna światowa.
Po obejrzeniu pięknego filmu odbyło się spotkanie z reżyser Wandą Różycką-Zborowską i krewną Natalią Tułsiewicz-Walą, które poprowadziła Bogusława Buda. Prowadząca zadawała pytania swoim gościom na temat genezy filmu i jego przesłania. Rozmówczynie udzielały szczegółowych i interesujących odpowiedzi.
Na zakończenie organizatorzy: Bogusława Buda przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie oraz dr Marcin Bukała naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie podziękowali gościom z Poznania za podjęcie tak ważnego tematu we współczesnym świecie. Film odznaczał się pięknem przyrody i nastrojową muzyką, co brawami na stojąco docenili widzowie.
Nasi wspaniali goście z Poznania oprócz udziału w pokazie filmowym zwiedzili w dniu 10.10.br. Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej i Zamek w Łańcucie. Na zaproszenie Małgorzaty Rauch Podkarpackiego Kuratora Oświaty panie: Natalia Tułasiewicz-Wala i Wanda Różycka-Zborowska uczestniczyły w Wojewódzkich Obchodach 250. Rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej, która miała miejsce w Podkarpackiej Filharmonii.