Wiedzy nigdy za dużo - wyjazdowe szkolenie związkowe
2023-09-25
304
Udostępnij:
W dniach 21-22 września 2023 r. czterdziestu siedmiu przewodniczących Komisji Kół NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania w Rzeszowie uczestniczyło w wyjazdowym szkoleniu związkowym pt. "Zmiany w prawie oświatowym, prawie związkowym i kodeksie pracy" w Poroninie, w ośrodku "U Mostowego", zorganizowanym przez przewodniczącą naszego związku, kol. Bogusławę Budę i Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli przy PZPW w Rzeszowie. Początek szkolenia miał miejsce jeszcze w autokarze i poprowadziła je Przewodnicząca.
Szkolenie zostało zorganizowane zarówno dla osób, którzy w Związku są od dawna, ale też dla nowych przewodniczących Kół „Solidarności”. Podstawowym jego celem było podniesienie wiedzy członków Solidarności Oświatowej w zakresie prowadzenia działalności związkowej, podstaw prawa związkowego, prawa oświatowego i prawa pracy, ale również rozwój aktywności w szkołach, w których pracujemy. Uaktualnienie informacji, ze względu na zmiany w przepisach, powinno pozwolić na bardziej efektywne rozwiązywanie codziennych problemów przez nasz Związek. Przewodnicząca zwróciła szczególną uwagę na zmiany w Kodeksie Pracy, które dotyczą nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Problemy związane z Kartą Nauczyciela zostały poruszone przez szkoleniowca dr. Dariusza Ziębę, który posłużył się nowoczesnym narzędziem tj. Menti.com. Intensywne szkolenie związkowe było połączone z dyskusją o najważniejszych bolączkach związkowych i rozwiązywaniu bieżących problemów.
Na zakończenie szkolenia wszyscy jego uczestnicy otrzymali z rąk Przewodniczącej B. Budy imienne zaświadczenia o jego ukończeniu, sygnowane przez nią samą i dyrektora PZPW/PCEN w Rzeszowie Krystynę Wróblewską.
Wyjazd do Poronina był również dobrą okazją do integracji członków naszego Związku poprzez wspólne zwiedzanie urokliwego zakątka polskich Tatr, jakim jest Zakopane i turystyczne szlaki tj. Rusinowa Polana w Parku Tatrzańskim, gdzie poprowadził nas kol. Bogdan Dziedzic. Na tym szlaku jest Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej - Królowej Tatr (znajdującego się na wysokości ponad 1000 m n.p.m.), którym opiekują się księża dominikanie. Wielkie wrażenie zrobiło na nas Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które wybudowano w latach 1987-1992, jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu w dniu 13 maja 1981. Tu wysłuchaliśmy ciekawej relacji ks. Stanisława Olecha (pallotyna) o historii kościoła i objawieniach fatimskich oraz zwiedziliśmy piękne i oryginalne wnętrze świątyni, w którego wystroju dominuje drewno. Na koniec było spojrzenie w kierunku zamglonego Giewontu i powrót autokarem do Rzeszowa, do którego wróciliśmy zadowoleni i z nadzieją na kolejne szkolenie.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie między innymi do celów statystycznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności kliknij tutaj. Akceptuję