Artykuł na stronie NSZZ Solidarność
Bł. Natalia Tułasiewicz Patronką Nauczycieli w Polsce - uroczystości w Rzeszowie
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej poświęconej bł. Natalii Tułasiewicz odbyła się w Rzeszowie w dniu 9 maja 2022 r. w kościele farnym, gdzie 9 maja 1906 r. otrzymała sakrament chrztu świętego. Tę część poprzedziła Msza św., którą koncelebrował w gronie 10 księży i wygłosił kazanie JE ks. bp Jan Wątroba. W homilii docenił ogromny wkład bł. N. Tułasiewicz w rozwój wiary i jej świadectwo łaski Bożej, jak również zadanie dla ludzi świeckich w szerzeniu idei chrześcijańskiej na co dzień. W darach nauczyciele przekazali ornat z wizerunkiem bł. N. Tułasiewicz i obraz, który namalowała nauczycielka Elżbieta Płodzień.
W uroczystości kościelnej uczestniczyły poczty sztandarowe tj. NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie oraz szkoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Liceum Ogólnokształcące w Ropczycach, Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie Małopolskim, Zespół Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach, Zespół Szkół Technicznych w Sędziszowie Małopolskim, Zespół Szkół w Jasionce, Zespół Szkół w Zwierzu, Szkoła Podstawowa nr 5 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 25 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 27 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Głogowie Małopolskim, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Głogowie Małopolskim, Szkoła Podstawowa w Manasterzu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku, Szkoła Podstawowa w Błażowej, które w pochodzie przeszły do Urzędu Wojewódzkiego. Tam w Sali kolumnowej odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona bł. Natalii Tułasiewicz, która dekretem papieskim z dnia 19 stycznia 2022 r. została ogłoszona Patronką Nauczycieli w Polsce. Konferencja pt. „Bądźcie awangardą Polski i świata. Pedagogia bł. Natalii Tułasiewicz” została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser- Dudy.
Jako pierwsza zabrała głos Pani Wojewoda Ewa Leniart, która odczytała list od Małżonki Prezydenta, a w swojej wypowiedzi pokreśliła, że potrzeba nam takich wzorów jak bł. Natalia Tułasiewicz.
Prof. dr hab. Barbara Judkowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosiła prelekcję pt. „ Być w awangardzie według bł. Natalii” oraz dr hab. Teresa Grabińska, prof. Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, której wykład nosił tytuł „ Natalii doświadczenie moralności”. Głos zabrała również Natalia Tułasiewicz-Wala, krewna błogosławionej, która wygłosiła prelekcję pt. „Twórczy entuzjazm w przyszłości wokół siebie rozpromienię”. Na koniec swojego wystąpienia wręczyła Nataliański kołnierzyk, jako wyraz wdzięczności dla prof. Barbary Judkowiak, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch i Przewodniczącej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie Bogusławy Budy. Konferencji w Urzędzie Wojewódzkim towarzyszyła wystawa o bł. Natalii Tułasiewicz, którą przygotowała krewna Natalia Tułasiewicz-Wala z Poznania. Spotkanie było okazją do refleksji o tożsamości i sensie nauczycielskiego powołania. Całość uświetniła obecność przedstawicieli rodziny Błogosławionej tj. Jan Tułasiewicz oraz dwie siostrzenice Bogumiła Lisewska i Grażyna Mieszkowska.
W konferencji uczestniczyli m. in. szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki, ks. bp Jan Wątroba, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, Dyrektor Radia VIA ks. Tomasz Nowak, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko, Prezes KSW Radosław Brzózka oraz dyrektorzy, nauczyciele, księża, siostry zakonne oraz przedstawiciele wielu środowisk oświatowych z Rzeszowa i z Polski. Przybyli również przedstawiciele pieszej ogólnopolskiej pielgrzymki nauczycieli i wychowawców „Warsztaty w Drodze” z Zielonej Góry na Jasną Górę na czele z ks. dr. Andrzejem Oczachowskim i dyrektor Agnieszką Matuszewską. Tej pielgrzymce patronuje bł. Natalia Tułasiewicz.
Organizatorem tych uroczystości była Podkarpacki Kurator Oświaty wraz z współorganizatorami tj. Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Pełnomocnikiem Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Katolickim Stowarzyszeniem Wychowawców Oddział w Sędziszowie Małopolskim, Stowarzyszeniem Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II oraz Duszpasterstwem Nauczycieli Diecezji Rzeszowskiej.
Patronat medialny objęli: TVP3, Radio Rzeszów, Nowiny i Radio VIA. Gościliśmy również ekipę filmową z Poznania z panią reżyser Wandą Różycką-Zborowską, która kręci film o bł. Natalii Tułasiewicz.
tekst Małgorzata Król