• Strona główna
  • Działalność
  • Komisja
  • Akty prawne
  • Regionalna Sekcja
  • DLA ZWIĄZKOWCÓW
  • Linki
  • Strona główna
  • Działalność
  • Komisja
  • Akty prawne
  • Regionalna Sekcja
  • DLA ZWIĄZKOWCÓW
  • Linki
  • Strona główna
  • Działalność
  • Komisja
  • Akty prawne
  • Regionalna Sekcja
  • DLA ZWIĄZKOWCÓW
  • Linki

Uroczystość z okazji 40 - lecia NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania w Rzeszowie (aktualizacja)

  • 2021-07-14
  • 2161
  • Udostępnij:

dsc01639

Reportaż w TVP Rzeszów

19 czerwca w sobotni ranek spotkali się licznie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie członkowie związku oraz zaproszeni goście tj. przedstawiciele władzy związkowej, samorządowej i wojewódzkiej.

Program spotkania obejmował:
- Okolicznościową prelekcję dra Dariusza Iwaneczko Dyrektora IPN Oddział w Rzeszowie oraz wystąpienia gości
- Wręczenie Złotych i Srebrnych Odznak Krajowej Sekcji OiW NSZZ „Solidarność"
- Prezentację książki pt. „NSZZ Solidarność w Rzeszowskiej Oświacie w latach 1980 -2020”
- Wręczenie pamiątkowych statuetek instytucjom i organizacjom
- Wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”
- Program muzyczny w wykonaniu artystów Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie

 Audycja w  TVP Rzeszów   >>>

 Audycja w Radiu VIA         >>>

 Audycja w Radiu Rzeszów >>>

Zdjęcia Łukasz Jakubowicz >>>

Zdjęcia Grażyna Skawina   >>>

 Uroczystość 40-lecia NSZZ „Solidarność” rzeszowskiej oświaty

W dniu 19.06.2021 r. odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury uroczystość 40-lecia NSZZ „Solidarność” zorganizowana przez RegionalnąSekcję i Organizację Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie. Ze względu na pandemię wydarzenie zostało przeniesione z roku 2020, by mogło się odbyć w trybie stacjonarnym, nawet z pewnymi ograniczeniami co do liczby uczestników.

Forma stacjonarna pozwalała cieszyć się uroczystością, podczas której zaplanowano wręczanie Złotych i Srebrnych Odznak KrajowejSekcji NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania, nagradzanie laureatów Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „40. rocznica powstania NSZZ Solidarność”,a także uhonorowanie instytucji współpracujących z organizatorem spotkania. Właśnie obecność nagradzanych pozwalała przede wszystkim na wspólnotowe przeżywanie tego święta „Solidarności”, promocję wartości solidarnościowych i przypomnienie wielkiej roli Związku w historii Polski. Jednocześnie nagradzanie stało się z jednej strony formą podziękowania za działania dla dobra „Solidarności” i kultywowanie jej tradycji, z drugiej-podkreślało ogrom wykonywanej codziennie pracy. Kolejną formą podsumowania była promocja książki NSZZ „Solidarność” w rzeszowskiej oświacie w latach 1980-2020 napisanej przez Stanisława Alota i Dariusza Ziębę.

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu. Następnie prowadzący przywitali zebranych, wśród których byli: ks. prałat Jan Szczupak, reprezentujący Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jana Wątrobę; Wojewoda Podkarpacki EwaLeniart; Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Anna Huk; Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania  NSZZ „Solidarność” RyszrdProksa; Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego JerzyCypryś; Podkarpacki Kurator Oświaty MałgorzataRauch; Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. Oświaty Henryk Wolicki; Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Bernadeta Frysztak; Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów Dariusz Iwaneczko; Skarbnik Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Marek Hojło; Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie Krystyna Wróblewska; Dowódca Południowo-Wschodniego Okręgu Związku Strzeleckiego „Strzelec” insp. Marek Strączek; Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Damian Drąg; Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Bogusław Tomczak; Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie StanisławaPepera; członkowie nauczycielskiej „Solidarności”, którzy przybyli z Rzeszowa i Regionu Rzeszowskiego, a w szczególności: Stanisław Alot, Zbigniew Pinkowski Alfred Kopeć, Marian Irzyk; emeryci na czele z Przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów Teresą Łebek; przewodniczących Kół, Prezydium i Zarząd Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie;media: TVP 3, Radio Rzeszów, Radio VIA; laureaci Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „40. Rocznica powstania NSZZ Solidarność” wraz z opiekunami.

            W atmosferę obchodów wprowadził zebranych Dariusz Iwaneczko, wygłaszając prelekcję o historii „Solidarności”. Następnie głos zabierali: Ewa Leniart, Anna Huk, Ryszard Proksa, Krystyna Wróblewska, Małgorzata Rauch, Henryk Wolicki, Marian Irzyk. Wszyscy podkreślali rolę „Solidarności”, a w szczególności wartości reprezentowane przez Związek. Nie brakowało również wzmianek o współczesnych problemach, którym stawić czoła musi „Solidarność”. Wojewoda Ewa Leniart zaproponowała, aby w Rzeszowie powstało coś w rodzaju „Żywego Muzeum”, którego celem byłoby upamiętnienie NSZZ „Solidarność” i jego działaczy z lat 80-tych.

            Bardzo ważnym punktem spotkania było wystąpienie Bogusławy Budy, Przewodniczącej Sekcji Regionalnej i Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie. Przypomniała ona historię związku z perspektywy swoich własnych doświadczeń, a ten osobisty ton nadał wypowiedzi charakter świadectwa. Prelekcja połączona była prezentacją ukazującą całokształt działań struktur oświatowej „Solidarności” w Rzeszowie. Uzupełnieniem relacji było wskazanie instytucji, które w ubiegłych latach efektywnie współpracowały z „Solidarnością”. Przedstawiciele tych instytucji otrzymali pamiątkowe statuetki. Nagrodzeni zostali: Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Podkarpacki Kurator Oświaty, Diecezja Rzeszowska, Prezydent Miasta Rzeszowa, Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wojewódzki Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie, Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów, TVP 3 Oddział Rzeszów, Związek Strzelecki „Strzelec”, a Statuetki wręczała Bogusława Buda.

Wcześniej z rąk Przewodniczącego Krajowej Sekcji OiW NSZZ „Solidarność” Ryszarda Proksy oraz Bogusławy Budy, Przewodniczącej Sekcji Regionalnej w asyście Anny Rak i Małgorzaty Król, Wiceprzewodniczących Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania 40 osobowa grupa związkowców odebrała Złote i Srebrne Odznaki Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Wyróżnieni to: Elżbieta Bukała i Agnieszka Galosz Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie, Iwona Malinka ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rzeszowie, Andrzej Nowak z Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie, Małgorzata Nowak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 5 (pośmiertnie), Zbigniew Pinkowski z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, Elżbieta Szafran z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, Dariusz Zięba z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie (Odznaki Złote); Agnieszka Bożek ze Szkoły Podstawowa Nr 2 w Sędziszowie Młp., Zdzisław Chlebek ze Szkoły Podstawowej w Futomie, Dariusz Czarnik z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, Bożena Drozdowska – Wnęk ze Szkoły Podstawowej w Zgłobniu, Agata Dryja ze Szkoły Podstawowej w Wiercanach, Anna Dziadek z Przedszkola Samorządowego w Strzyżowie, Marta Filip z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, Bernadeta Frysztak z Zespołu Szkół Technicznych w Sędziszowie Młp., Rafał Górka z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Łukasz Jakubowicz z Zespołu Szkół w Krzemienicy, Eleonora Kieca ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach – Bogusz, Bernadetta Kochman z Zespołu Szkół Nr 1 w Łańcucie, Małgorzata Kowal z Zespołu Szkół w Łukawcu, WiesławaKozek ze Szkoły Podstawowej w Zagorzycach Dolnych, MariaMasłyk z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej wŁańcucie, Danuta Mikuła ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Niechobrzu, Joanna Moniak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzeszowie, JadwigaMościszewska z Zespołu Szkół Specjalnych w Rzeszowie, Sylwia Nizioł z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Sędziszowie Młp., Anna Oliwińska – Wacko ze Szkoły Podstawowej w Czudcu, MariaPruc ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Rzeszowie, MałgorzataPyziak ze Szkoły Podstawowej Nr 25 w Rzeszowie, Anna Rak ze Szkoły Podstawowej Nr 25 w Rzeszowie, KatarzynaRozborska – Worek ze Szkoły Podstawowej w Nosówce, Alicja Samek ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze, Renata Skoczylas z Zespołu Szkół Nr 3 w Rzeszowie,  Marek Styka z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, Beata Szewczyk ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Rzeszowie, Tadeusz Szpunar z Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Łańcucie, ZofiaSzpunar z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Rzeszowie, Dorota Szymborska z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, Wacław Wałach z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Konrad Warchałowski ze Szkoły Podstawowej Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Rzeszowie, Hanna Wszołek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ropczycach.

            Ostatnią grupą nagrodzonych byli laureaci Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „40. Rocznicapowstania NSZZ „Solidarność” wraz z opiekunami, którego organizatorem byłaRS i OM NSZZ „Solidarność” POiW. Konkursy takie upowszechniają wiedzę o dorobku „Solidarności” wśród młodego pokolenia, a do Komisji Międzyzakładowej napłynęło 60 prac ze szkół podstawowych i średnich. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Instytut Pamięci Narodowej. Patronat medialny sprawowały: TVP 3 Rzeszów, Radio Rzeszów, Radio Via. Fundatorami nagród byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Regionalna Sekcja I OM POiW NSZZ „Solidarność”. Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Król, Bogusława Buda, Katarzyna Milcarek-Mróz, Jadwiga Hajduk przyznała nagrody  w dwóch kategoriach: dla szkół podstawowych  i dla szkół średnich. Podczas uroczystości nagrodzono także nauczycieli (lista laureatów oraz ich opiekunów znajduje się na stronie Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” POiW).

 Po wręczeniu nagród nastąpiło długo wyczekiwane wydarzenie: prezentacja książki o rzeszowskiej „Solidarności” pt. NSZZ „Solidarność” w rzeszowskiej oświacie  w latach 1980-2020 autorstwa Stanisława Alota i Dariusz Zięby. Inicjatywa napisania takiej książki wyszła od Bogusławy Budy. Obaj autorzy wypowiedzieli się na temat swojej pracy zachęcając jednocześnie zebranych do zapoznania się z publikacją.

            Na zakończenie uroczystości prowadzący spotkanie: Katarzyna Milcarek-Mróz oraz Dariusz Zięba podziękowali uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację spotkania. W trakcie spotkania zebrani mogli wysłuchać wielu piosenek przypominających czasy początków „Solidarności”, dlatego podziękowania objęły młodych artystów z MDK, którzy pod okiem Iwony Josse-Jakubiec, Dominiki Kindrat oraz Wojciecha Jakubca przygotowali spotkanie od strony artystycznej,  Podziękowania przyjęli także: dyrektor WDK oraz dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, za przygotowanie poczęstunku; członkowie Prezydium Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” POiW; członkowie Pocztu Sztandarowego. Szczególne podziękowania otrzymała Bogusława Buda za inicjatywę i realizację przedsięwzięcia, które zostało docenioneogromnymi brawami przez uczestników spotkania.

            Zebranie zakończyło się poczęstunkiem i wernisażem prac konkursowych.

  Tekst Dariusz Zięba

Solidarność

  • !!! RODO KLAUZULA INFORMACYJNA !!!
  • Zorganizowani mają lepiej
  • Deklaracja członkowska
  • Twoje prawa nauczycielskie
  • Twoje prawa pracownicze
  • Złote i Srebrne Odznaki SK
  • Wnioski o nagrody
  • ZASIŁKI I ZAPOMOGI - formularze
  • Statuetka "Przyjaciel Oświaty"
  • Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania
  • Komisja Krajowa
  • Historia Solidarności
  • Encyklopedia Solidarności
  • Archiwum solidarności
  • Informacje bieżące
  • Audycje radiowe
  • GALERIA ZDJĘĆ
  • Hymn SOLIDARNOŚCI
  • DROHOBYCZ - DARCZYŃCY

Informacje kontaktowe

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

Adres:
ul. Bardowskiego 2/8
35-005 Rzeszów

Telefon:
(17) 853-53-91

komisja.nszz.rzeszow@gmail.com

Sztandar

bł. Natalia Tułasiewicz
Patronka Nauczycieli Polskich
http://blogoslawionanatalia.eu

Zobacz nasze galerie

20250422-104742
20180702_113546
20180511_094154
20171022_094312
20171013_112242
Oficjalna strona internetowa Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie. Tutaj znajdziesz aktualne wiadomości o naszej działalności, akty prawne oraz inne ważne informacje.
  • Strona główna
  • Polityka plików cookies
© Copyright 2025

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie między innymi do celów statystycznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności kliknij tutaj.    Akceptuję